Powiat Cieszyński

powrót

Cieszyn

Zameczek w Błogocicach

Podcieszyńska wieś Błogocice wzmiankowana była po raz pierwszy w 1442 r., zaś w roku 1447 wspomniany został, będący własnością cieszyńskich książąt "blahotsky folwark". W I poł. XVI w. wieś dostała się w ręce rodziny Mitmayerów z Błogocic, którzy najprawdopodobniej wystawili położony na niewielkim wzniesieniu, ponad korytem rzeczki Puńcówki, skromny dwór z murowaną, mieszkalną wieżą, w której po dziś dzień zachowały się renesansowe architektoniczne relikty.
Od czasu Mitmayerów aż po 1906 r. Błogocice należały do wielu szlacheckich rodzin (m.in. Sobków, Marklowskich, Lechnitich, Spensów), które w mniejszym lub większym stopniu dokonywały kolejnych zmian w jego architekturze i otoczeniu. W końcu XVIII w. dwór z powrotem stał się własnością cieszyńskich książąt, tym razem z dynastii habsburskiej. Z ich inicjatywy w 1800 r. baron Wilhelm von Mundy założył w dworze oraz pobliskim folwarku i młynie przędzalnię i wałkownię sukna.
Dwór składa się z dwukondygnacyjnej wieży nakrytej mansardowym dachem i przylegającego do niego piętrowego budynku. O bogatej historii tego miejsca świadczy usytuowana przed dworem figura św. Jana Nepomucena ufundowana w 1729 r. przez Jana Anroniego de Lechniti.

Zameczek w Błogocicach
ul. Żeromskiego 1, 43-400 Cieszyn